Labākā atbilde
-
0 0
Lainy (38) 6 (18238)3518 16 g
esmu bezspēcīga slinkuma priekšā. Manu slinkumu spēj aizbiedēt tikai apziņa, ka tas, kas man jāizdara, ir patiešām svarīgi.
Atbildes
-
1 0
citronu_cilveeks 4 (2039)28 16 g
mans cīņas veids pret slinkumu - iedomāties: "tagad es piecelšos un beigšu slinkot, es to varu, esmu stipra." tad ļoti ātri piecelties. ķerties klāt pie darāmā.
-
-
-
-
-
0 0
Reperiite (35) 6 (9762)3940 16 g
sāc ar sevi sarunāties: nu ej taču dari kaut ko, nu beidz gulšņāt! Tu taču to vari izdarīt! utt.
-
0 0
Evisa 8 (138672)420118 16 g
Es parasti sev izdomāju kādu stimulu - ja izdarīšu to un to, tad pēc tam varēšu sevi palutināt ar kaut ko.
-
0 0
edzuks (38) 5 (4433)322 16 g
Kā pierunāt sevi sākt jaunu dzīvi, doties sportot, sākt ēst veselīgi, rosīgāk darboties? Kā tikt galā ar slinkumu, kas ļauj augt kilogramiem, bet neļauj vilkt kājās sporta kurpes? Speciālisti iesaka atrast motivāciju un mērķi, taču ne mazāk svarīgas ir zināšanas, lai saprastu, kādēļ ir vērts to darīt.
«Borowas» slinkotājs
«Es domāju, ka ir trīs tipu cilvēki. Pirmie ir normāli, viņi nezina, kas ir slinkums, ka tas mēdz nomocīt un ka to mēdz pārvarēt, viņiem tādu problēmu nav. Otrie ir darbaholiķi, kam eksistē tikai darbs, neko citu neuzsāk. Savukārt trešie apzinās, ka slinkums ir kaut kas foršs. Jo ļauj baudīt dzīvi. Es laikam vairāk sliecos pie šīs trešās grupas,» smaidot saka Ingars Gusāns, Rēzeknes augstskolas un Latvijas Universitātes pasniedzējs, «Borowa MC» mūziķis.
Viņam šķiet lieliski, ja slinkumu māk baudīt, ja prot izmantot to kā laimes sajūtu. «Es gadiem ilgi esmu pie tā strādājis — kā vēl vairāk nedarīt. Lai darbu uztvertu kā atslodzes līdzekli no foršas slinkošanas,» ironizē Ingars, kurš paspēj gan izbraukāt no Rēzeknes uz Rīgu darba un vaļasprieka labad, gan piedalās sporta sacensībās, gan dodas makšķerēt. Reizēm jau grūti sevi piespiest braukt uz grupas mēģinājumu Rīgā, mērot tos 240 kilometrus, taču Aigars (Runčis, grupas solists) un meitenes dziedātājas gaida.
«Ar slinkošanas slavināšanu es nedomāju, ka vajag visu nošmugulēt. Vajag visu izdarīt, kā nepieciešams, taču ar mazāku piepūli. Labs slinkotājs sev nepārmet, ka nav izdarījis to un to, bet vienkārši bauda. Kad pavaicā, kāpēc šobrīd neko nedara, prot pateikt tik cēli, ka mute aizsitas — es atpūšos!»
Jāpiebilst, ka eksistē pat tāds jēdziens — radošais slinkums, tas ir kā organisma aizsargreakcija, lai atlicinātu laiku radošai darbībai, vēsta www.iwoman.ru . Šo jēdzienu ieviesa laika menedžmenta speciālisti, kuri iesaka: uzdodiet savām smadzenēm problēmu un tad pāris stundiņas paguliet karstā vannā, ne par ko nedomājot. Pēc tam atgriezieties pie problēmas analīzes — zemapziņa ātri vien pateiks vajadzīgo risinājumu.
Neimanes drēbju skapis
«Galvenais, lai būtu motivācija, tad būs iemesls pārvarēt slinkumu un dzīvot citādi,» uzsver diētas speciāliste Lolita Neimane, kura pieder tiem cilvēkiem, kurus mēdz apbrīnot par labo izskatu un talantīgi saglabāto formu. «Mana motivācija — nedrīkstu atļauties palikt resna, tādai diētas ārstei diez vai kāds gribēs uzticēties. Man jau tas nenāk viegli, trīs reizes nedēļā eju uz trenažieru zāli.»
Daudziem motivācija ir veselības problēmas — locītavu kaites, muguras sāpes, kas liek aizdomāties par tikšanu vaļā no liekā svara. Taču Lolita Neimane pamanījusi — jo lieku kilogramu vairāk, jo cilvēks slinkāks. Savukārt «Veselības centra 4» rehabilitācijas un vingrošanas nodaļas vadītāja Vaira Kaziniece zina teikt, ka sievietēm ļoti būtisks ir ārējais izskats, bet vīrieši sāk uztraukties vien tad, ja sāk mocīt aizdusa un intīmas problēmas.
Lolita Neimane uzsver, ka līdzās motivācijai un vēlmei kaut ko darīt ne mazāk svarīgas ir zināšanas. «Būtu labi, ja veselīga uztura pamatprincipus mācītu jau skolā, citādi nākas izrunāt sausu muti, kamēr iestāsti, ka var ēst arī pēc sešiem vakarā un asinsgrupu diēta nav nekāds glābiņš! Jo ilgāk strādāju, jo vairāk redzu, cik samudžinātas ir zināšanas par diētām. Galvenais ir dabūt to klikšķi galvā — mainās domāšana par ēšanu, sāc darīt to pareizi, sāk mazināties svars. Klāt, protams, fiziskās aktivitātes.» Bet Vaira Kaziniece uzsver, ka ar vingrošanu vien notievēt nav iespējams, viss panākams kompleksi.
Lolita Neimane sievietēm iesakot dažas viltībiņas, piemēram, mērīt drēbes veikalos vai skaistu veļu. Jo lielus izmērus nenopirksi. «Un, ja netiec tajos rāmjos, tad sāc aizdomāties... Dažreiz sievietes stāsta, ka viņām skapī ir pat trīs kārtas, cita par citu lielākas drēbes. Bet augums, muskuļi un kauli jau globāli nemainās, vai tev 20 vai 50 gadu! Es iesaku nemest ārā drēbes, kuras vairs neder. Tas var noderēt kā papildu motivācija.»
Gaisma un pašapziņa
Vaira Kaziniece uzsver, ka svarīgs ir sākums. Vienam motivācija atnākt vingrot — lai regulētu svaru, otram, lai labi justos, trešajam — mazināt stresu. «Taču atnākot panāk daudz vairāk. Tā ir gan vides maiņa, gan citāda kompānija, vēl mūzika un labs garastāvoklis... Vingrošana iedod pašapziņu — es to spēju! Taču vajag mācēt arī paslinkot. Es apbrīnoju tos ļaudis, kas uz vingrošanu nāk kā uz darbu, nekad neizlaiž. Tā ir milzīga pašdisciplīna.»
«Slinkumu var palīdzēt pārvarēt gaisma. Ne velti pavasarī kļūstam rosīgāki,» teic psihoterapeite Ināra Leičenko. Ja no rītiem grūti pamosties, der ieslēgt daudzas gaismas. «Ir dažādas metodes. Taču pats galvenais ir mērķis. Tu vari sēdēt uz siltas plīts, bet, kad pieceps, kad vairs nav kur sprukt, tad sāksi gan vingrot, gan visu citu darīt,» smaidot teic Ināra.
Kā darīja viņi un kā mēs?
Viktors Igo, lai piespiestu sevi strādāt, pats sev nogrieza matus. Griezums iznāca briesmīgs, un tādēļ bija jāgaida mēnesis, kamēr mati ataug. Ar šo laiku tieši pietika, lai pabeigtu darbu pie kārtējā romāna.
Leonardo da Vinči, lai nepadotos slinkumam, izgudroja īpašu miega un nomoda sistēmu: dienu sadalīja 140 minūšu periodos, katrā periodā 20 minūtes cieši gulēja, atlikušās divas stundas strādāja...