Labākā atbilde

    1.  1 0

    on-line 6 (5201)21437 15 g  

    līdz 7gadu vecumam 25% pēc 7gadu vecuma 30% no minimālās mēnešalgas

Atbildes

    1.  0 0

    Ivetta333 4 (1210)27 15 g  

    30% no minimālās algas.Tagad tas ir 54Ls par bērnu.

    1.  0 0

    Karuselis 2 (299)4 15 g  

    Ja nemaldos bija 25 procenti no minimaalaas, tur peec gadiem veel skatijaas, visslabaak ir vienoties- ja protams ir atbildiigs cilveeks

    1.  0 0

    haralds (72) 6 (6719)237 15 g  

    nosaka ne valsts, bet tiesa.

    1.  0 0

    munkss (38) 8 (207590)542235 15 g  

    Kā valsts maksā un atgūst uzturlīdzekļus?
    Daiga Bluķe, Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas sabiedrisko attiecību speciāliste
    16. janvāris (2008)
    TĒMAS/Problēma

    Foto: Māris Kaparkalējs, "LV"
    Pašlaik Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā reģistrēti gandrīz 13 tūkstoši parādnieku, kuru bērniem no Uzturlīdzekļu garantiju fonda tiek maksāti uzturlīdzekļi. Katram parādniekam tiek nosūtīts paziņojums par viņa parādsaistībām pret valsti, vienlaikus brīdinot, ka parāda summa ar katru gadu pieaugs par 6%.

    Uzturlīdzekļu parādam nav noilguma, tādēļ tas ir specifisks. Tas nozīmē, ka līdz pat parādnieka mūža beigām būs iespējams vērst piedziņu uz jebkuru viņam piederošo mantu (tai skaitā darba samaksu, stipendijām, pabalstiem un pat pensiju).

    Valsts - tēta un mammas vietā

    Statistika rāda, ka lielai daļai vecāku, kuri saņem uzturlīdzekļus, pirms vairāk nekā trim gadiem izveidotais Uzturlīdzekļu garantiju fonds ir vienīgā iespēja saņemt finansiālu palīdzību bērnu uzturēšanai. Tas tāpēc, ka otrs no vecākiem bezatbildīgi nepilda tiesas uzlikto pienākumu materiāli rūpēties par bērnu un nereti ir situācijas, kurās arī minimālā valsts palīdzība ir nenovērtējams atbalsts.

    Taču valsts atbalsts tiek sniegts konkrētos gadījumos. Lai saņemtu uzturlīdzekļus no Uzturlīdzekļu garantiju fonda, vispirms ir vajadzīgs tiesas spriedums, ar kuru vienam no vecākiem tiek uzlikts par pienākumu maksāt uzturlīdzekļus savam bērnam.

    Nākošais būtiskais solis ir tāds, ka vajadzīga tiesu izpildītāja izdota izziņa par to, ka piedzīt uzturlīdzekļus minimālajā apmērā no parādnieka nav iespējams, jo tieši tiesu izpildītājs ir tas, kurš pats pirmais sāk meklēt naudu bērna uzturēšanai jeb sāk piedziņas procesu. Tomēr pieredze rāda, ka vēl joprojām sabiedrībā valda zināma neizpratne par tiesu izpildītāju uzdevumiem un atbildību, nodrošinot tiesas sprieduma izpildi lietās, kurās jāpiedzen uzturlīdzekļi bērniem.



    Uzturlīdzekļu piedzinēja tiesības un pienākumi

    Viens no būtiskākajiem klupšanas akmeņiem - uzturlīdzekļu piedziņa - ir ne tikai tiesu izpildītāja, bet arī piedzinēja, šajā gadījumā tā vecāka, kurš vēlas saņemt uzturlīdzekļus, kopīgā lieta.

    Lai tiesu izpildītājs varētu uzsākt uzturlīdzekļu piedziņu, piedzinējam tiesā ir jāsaņem izpildu raksts un jāiesniedz tas tiesu izpildītājam, kā arī jānorāda piespiedu izpildes līdzeklis, kuru izmantotu, lai piedzītu uzturlīdzekļus bērniem. Piemēram, piedziņas vēršana uz parādnieka naudas līdzekļiem, viņa kustamo vai nekustamo īpašumu. Svarīgi zināt - ja parādniekam ir nekustama manta, taču piedzinējs nav norādījis, ka piekrīt piedziņas vēršanai uz to, tiesu izpildītājs nav tiesīgs nekustamo īpašumu pārdod izsolē, lai piedzītu uzturlīdzekļus piedzinēja bērnu uzturēšanai.

    Tas nozīmē, ka piedzinējam ir jābūt aktīvam un arī jāiesaistās uzturlīdzekļu piedziņas procesā. Savukārt valsts no savas puses ir iespējami centusies mazināt piedzinēja izdevumus - tas uzturlīdzekļu piedziņas lietās ir atbrīvots no visiem ar tiesas sprieduma izpildi saistītajiem izdevumiem, kas nozīmē, ka viņam tiesu izpildītāju pakalpojumi ir bezmaksas, tāpat piedzinējam nav jāapmaksā to pieprasītās izziņas valsts reģistros un citi izdevumi, kas saistīti ar tiesu izpildītāja amata darbībām šīs lietas ietvaros.

    To, cik ilgu laiku tiesu izpildītājam nāksies strādāt, lai apzinātu parādnieka mantisko stāvokli, iepriekš ir grūti paredzēt, taču jārēķinās, ka tiesu izpildītājam jāpārbauda parādnieka materiālais stāvoklis un arī jāapmeklē parādnieks dzīvesvietā. Ja parādniekam atklājas manta, kuru var realizēt un iegūt naudu bērna nodrošināšanai, tiesu izpildītājs to piedzen no parādnieka. Ja parādnieka mantas apzināšana nevainagojas ar panākumiem, tiesu izpildītājs izsniedz piedzinējam izziņu par to, ka piedzīt uzturlīdzekļus minimālajā apmērā no parādnieka nav iespējams un valsts - t.i. Uzturlīdzekļu garantiju fonds - sāk uzturlīdzekļu izmaksu bērnam, kā arī stājas piedzinēja vietā, lai atgūtu parādnieka bērna uzturam izmaksātos līdzekļus.



    Iesniegumi, kriminālprocesi un tiesu lietas

    Valstij stājoties piedzinēja vietā par izmaksātajiem uzturlīdzekļiem no Uzturlīdzekļu garantiju fonda, tā administrācija iegūst visas piedzinēja tiesības, tajā skaitā lūgt vērst piedziņu uz parādnieka kustamu mantu, nekustamu īpašumu, naudas līdzekļiem, piedalīties izpildu darbībās.

    Fonda administrācija nereti konstatē gadījumus, kad parādniekam piederošajai mantai nav reģistrēta piedziņas atzīme, kas nozīmē, ka parādnieks, neskatoties uz savām parādsaistībām, turpina brīvi rīkoties ar savu mantu. Šādās situācijās fonda administrācija gatavo vēstules zvērinātiem tiesu izpildītājiem, lūdzot paziņot valsts reģistriem par uzturlīdzekļu piedziņu, piedziņas atzīmes vai visu veidu aizliegumu reģistrāciju parādniekam piederošajai mantai un vērst uz to piedziņu, lai segtu radušos parādu.

    Savukārt, ja nu parādnieka rīcībā ir saskatāmas klajas ļaunprātības pazīmes, fonda administrācija lūdz uzsākt kriminālprocesu par ļaunprātīgu izvairīšanos no uzturlīdzekļu došanas saviem bērniem. Tieši kriminālprocesa ierosināšana dažkārt ir tas fakts, kas beidzot pamudina tēvu vai māti tomēr sākt maksāt savam bērnam uzturlīdzekļus.

    Arī gadījumos, kad parādnieka, kura bērnam no fonda līdzekļiem tiek maksāti uzturlīdzekļi, dzīvesvieta nav zināma, fonda administrācija rīkojas un gatavo iesniegumu tiesai par parādnieka meklēšanu ar policijas palīdzību.



    Par izmaksu kārtību un nepieciešamajiem dokumentiem

    Uzturlīdzekļi no Uzturlīdzekļu garantiju fonda tiek maksāti tikai minimālajā apmērā, bet ne vairāk kā noteikts ar tiesas nolēmumu (spriedumu) par uzturlīdzekļu piedziņu.

    Minimālo uzturlīdzekļu apmēru noteicis Ministru kabinets:

    - bērnam no piedzimšanas līdz 7 gadu vecumam 25 procentu apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, pašlaik tie ir 40 lati;

    - bērnam no 7 gadu vecuma līdz pilngadības sasniegšanai 30 procenti no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, pašlaik tie ir 48 lati.

    Uzturlīdzekļu saņemšanai nepieciešamie dokumenti

    Lai saņemtu uzturlīdzekļus, personīgi vai pa pastu jāiesniedz noteikta parauga iesniegums. Tā paraugu var saņemt Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā vai atrast Bērnu un ģimenes lietu ministrijas Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas interneta mājas lapā - www.uzturlidzekli.lv
    Uzrakstot iesniegumu, tā autoram ir jābūt savam kontam kredītiestādē (bankā) vai Pasta norēķinu sistēmā (PNS).

    Personīgi rakstot iesniegumu, tā autors uzrāda pasi un iesniegumam pievieno:

    1) tiesas nolēmuma (sprieduma) norakstu par uzturlīdzekļu piedziņu;

    2) tiesu izpildītāja izziņu par to, ka uzturlīdzekļu piedziņa no parādnieka nav iespējama vai parādnieks tiesas nolēmumu (spriedumu) par uzturlīdzekļu piedziņu pilda, bet nenodrošina minimālo uzturlīdzekļu apmēru (izziņa derīga vienu mēnesi pēc tās izsniegšanas);

    3) bērna dzimšanas apliecības kopiju, uzrādot oriģinālu.

    * ja uzturlīdzekļus pieprasa ar pilnvarotas personas starpniecību, pievieno pilnvaru vai tās kopiju, uzrādot oriģinālu.

    Nosūtot iesniegumu pa pastu, iesniedzēja parakstam uz iesnieguma jābūt notariāli apliecinātam.

    Iesniegumam pievieno:

    1) tiesas nolēmuma (sprieduma) norakstu par uzturlīdzekļu piedziņu;

    2) tiesu izpildītāja izziņu par to, ka uzturlīdzekļu piedziņa no parādnieka nav iespējama vai parādnieks tiesas nolēmumu (spriedumu) par uzturlīdzekļu piedziņu pilda, bet nenodrošina minimālo uzturlīdzekļu apmēru (izziņa derīga vienu mēnesi pēc tās izsniegšanas);

    3) bērna dzimšanas apliecības notariāli apliecinātu kopiju.

    * ja uzturlīdzekļus pieprasa ar pilnvarotas personas starpniecību, pievieno pilnvaru vai tās notariāli apstiprinātu kopiju.

    Iesniedzēja parakstu uz iesnieguma un iesniegumam pievienoto dokumentu kopijas var apliecināt arī bāriņtiesā, ja ne pilsētā, ne pagastā nav pieejami notāra pakalpojumi.

    Uzturlīdzekļu izmaksas kārtība

    Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija 10 dienu laikā no iesnieguma par uzturlīdzekļu izmaksāšanu un tam pievienoto dokumentu saņemšanas dienas pieņem lēmumu par uzturlīdzekļu izmaksāšanu vai atteikumu izmaksāt uzturlīdzekļus.

    Lēmumu iesniedzējs var saņemt personiski Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā vai to nosūtīs iesniedzējam pa pastu uz iesniegumā norādīto adresi.

    Uzturlīdzekļi tiek aprēķināti no dienas, kad Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā iesniegts iesniegums, tos izmaksā reizi mēnesī, veicot naudas pārvedumu uz iesniedzēja norādīto kredītiestādes (bankas) vai Pasta norēķinu sistēmas (PNS) kontu.



    Pieņemto lēmumu apstrīdēšanas kārtība

    Saskaņā ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma 12. panta pirmo daļu un Administratīvā procesa likuma 76. un 79. pantu, Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas pieņemto lēmumu viena mēneša laikā no tā spēkā stāšanās dienas var apstrīdēt, rakstot iesniegumu Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijai, Pulkveža Brieža ielā 15, Rīgā, LV-1010, adresējot to Bērnu un ģimenes lietu ministrijas valsts sekretāram.

    Saskaņā ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma 12. panta otro daļu iesnieguma iesniegšana Bērnu un ģimenes lietu ministrijas valsts sekretāram neaptur fonda administrācijas direktora lēmuma izpildi, izņemot gadījumu, kad tā tiek apturēta ar iesnieguma vai pieteikuma izskatītāja rakstveida lēmumu.

    Uzturlīdzekļu parādam valstij nav noilguma, t.i., lai atgūtu no Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksātos uzturlīdzekļus un tiem pielīdzinātos likumiskos procentus, tiks vērsta piedziņa uz jebkuru parādnieka mantu un ienākumiem (tai skaitā darba samaksu, stipendijām, pabalstiem, mantojumu un pat pensiju) jebkurā parādnieka dzīves posmā.

    Krimināllikuma 170. pants nosaka, ka par ļaunprātīgu izvairīšanos apgādāt un dot uzturu saviem bērniem, ja tāds pienākums uzlikts ar tiesas spriedumu vai tiesneša lēmumu, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem, arestu, ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu līdz piecdesmit minimālajām mēnešalgām!



    Paternitātes jautājumu risināšana

    Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija maksā uzturlīdzekļus (alimentus) bērnu uzturēšanai to vecāku vietā, kuri nepilda tiesas nolēmumu (spriedumu) par uzturlīdzekļu piedziņu.

    Lai saņemtu uzturlīdzekļus no valsts, bērna dzimšanas apliecībā ir jābūt norādītiem abiem vecākiem. Savukārt, ja bērna dzimšanas apliecībā kāds no vecākiem nav norādīts, tad, pirms pretendēt uz uzturlīdzekļu saņemšanu, ir jānosaka bērna paternitāte.

    Paternitātes noteikšana var notikt vairākos veidos:

    - atzīšana notiek, bērna tēvam un mātei personiski iesniedzot kopīgu pieteikumu dzimtsarakstu nodaļā vai pie notāra publiski apliecinātu pieteikumu;

    - pieteikumu paternitātes atzīšanai var iesniegt, reģistrējot bērna dzimšanu, pēc tās, kad tā reģistrēta vai jau pirms bērna dzimšanas. Ja bērna māte mirusi vai tiesa to atzinusi par rīcības nespējīgu gara slimības vai plānprātības dēļ, kā arī tad, ja nav zināma viņas atrašanās vieta, pieteikumu paternitātes atzīšanai var iesniegt bērna tēvs viens pats. Ja bērns ir nepilngadīgs, nepieciešama bērna aizbildņa un bāriņtiesas piekrišana. Ja bērna tēvu tiesa atzinusi par rīcības nespējīgu gara slimības vai plānprātības dēļ, viņa vietā pieteikumu paternitātes atzīšanai var iesniegt viņa aizgādnis ar bāriņtiesas piekrišanu. Bērna tēvs, kurš vēl nav sasniedzis pilngadību, pieteikumu bērna paternitātes atzīšanai var iesniegt ar savu vecāku vai aizbildņa piekrišanu;

    - savukārt tiesa paternitāti nosaka, ja dzimtsarakstu nodaļai nav iesniegts kopīgs pieteikums par paternitātes atzīšanu.

    Svarīgi zināt! Paternitātes atzīšanai nepieciešama bērna piekrišana, ja viņš sasniedzis divpadsmit gadu vecumu.



    Kas var iesniegt prasību tiesā?

    Saskaņā ar LR Civillikuma prasību paternitātes noteikšanai tiesā var iesniegt bērna māte vai bērna aizbildnis, bērns pats pēc pilngadības sasniegšanas, kā arī persona, kas sevi uzskata par bērna tēvu. Ja persona, no kuras bērns cēlies, ir mirusi, bērna māte, bērna aizbildnis un bērns pats pēc pilngadības sasniegšanas var prasīt tiesas ceļā konstatēt paternitātes faktu.

    Svarīgi zināt! Prasību par paternitātes noteikšanu var iesniegt tiesā vienlaikus ar prasību par uzturlīdzekļu piedziņu.



    Tiesu ekspertīzes noteikšana

    Saskaņā ar Civilprocesa likumu tiesa pēc lietas dalībnieka lūguma nosaka ekspertīzi bērna bioloģiskās izcelšanās noteikšanai. Ja kāds no lietas dalībniekiem izvairās no ekspertīzes, tiesa pieņem lēmumu par šīs personas piespiedu nogādāšanu tiesu ekspertīzei.

    Svarīgi zināt! Ekspertīzes izmaksas sedz prasītājs, taču lietas pozitīva iznākuma gadījumā tās iespējams piedzīt no atbildētāja.



    Izmaksas

    Saskaņā ar Civilprocesa likumu valsts nodeva par šāda veida prasībām ir 10 latu. Ekspertīzes izmaksas ir atšķirīgas atkarībā no to veicēja:

    Valsts Tiesu medicīnas ekspertīzes centrā - 271,8 lati*. Adrese: Rīga, Hipokrāta iela 2, tālrunis - 67536046;

    Valsts SIA "Bērnu klīniskā universitātes slimnīca", Medicīniskās ģenētikas klīnikā - 247 lati*. Adrese: Rīga, Juglas iela 20, tālrunis - 67536840;

    Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes Bioloģisko ekspertīžu nodaļā - 247,8 lati*. Adrese: Rīga, Bruņinieku 72B, tālrunis - 67208566;

    SIA "Genera" - 220 lati*. Adrese: Rīga, Rātsupītes iela 1, tālrunis - 67425241.

    * - ekspertīžu izmaksas precizētas 16.05.2007.

    Sīkāku informāciju par uzturlīdzekļu saņemšanas iespējām no valsts var iegūt Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas mājaslapā: www.uzturlidzekļi.lv, kā arī zvanot pa tālruni 67830626 vai arī iesūtot savus jautājumus elektroniski uz adresi: pasts@ugf.gov.lv

    http://www.lv.lv/index.php?menu=doc&sub=temas&id=169249

    Es gan nekur neatradu ne 25%, ne 30% no algas, it sevišķi ņemot vērā, ka minimālā alga ir 180 Ls un iztikas minimums kā tāds, un alimenti var uzkrāties. Katrā adījumā to lemj tiesa

Līdzīgie jautājumi


Reģistrācija Aizmirsu paroli

Рейтинг@Mail.ru Top.LV PULS.LV Professional rating system