Kas, kad un kapēc latus nomainīs uz eiro?! Kā latu nomainīs eiro?
Nedz valdībai, nedz Latvijas Bankai vēl nav skaidri zināms eiro ieviešanas termiņš
Pirms gada "Latvijas Vēstnesis" publicēja rakstu sēriju "Kā latu nomainīs eiro: jautājumi un atbildes". Publicēti jauni oficiāli materiāli, kas konkretizē veselu virkni aktuālu jautājumu. Iepazīstinām lasītājus ar šiem nozīmīgajiem lēmumiem.
SESH1.JPG (11898 bytes)
Paredzēta vienu mēnesi ilga divu valūtu - lata un eiro - vienlaicīga apgrozība un izmantošana
Foto: Māris Kaparkalējs, "LV"
SESH2.JPG (1443 bytes)Jautājums: Kādi ir eiro ieviešanas pamatprincipi?
Atbilde: Lata nomaiņa ar eiro ir visai sarežģīts un atbildīgs politisks, ekonomisks, sociāls pasākums, kas skar ikvienu Latvijas iedzīvotāju, arī psiholoģiski. Eiro ieviešanas procesam jābūt izstrādātam tā, lai norēķini valūtas maiņas dēļ iespējami maz traucētu katra Latvijas sabiedrības locekļa ikdienu. Šai sakarībā formulēti eiro ieviešanas pamatprincipi, noteikts to īstenošanas scenārijs.
Pirmais pamatprincips. Jānodrošina eiro ieviešanas efektivitāte. Lata nomaiņa ar eiro saistīta ar prāviem valsts izdevumiem. Tāpēc visu pasākumu izmaksām jābūt samērojamām ar iespējamiem riskiem, kas varētu rasties, ja tie netiktu veikti pienācīgā apjomā un kvalitātē. Nedrīkst neapdomīgi, brīvi bez pienācīga aprēķina rīkoties ar līdzekļiem, kas nepieciešami eiro ieviešanai.
Otrais pamatprincips. Orientācija uz sliktāk pozicionēto iedzīvotāju. Runa ir par nopietnu sociālo problēmu. Ievērojamam cilvēku skaitam būs nepieciešams savus skaidrās naudas uzkrājumus latos mainīt pret eiro. To varēs vienkārši un operatīvi izdarīt lielajās pilsētās. Daudz sliktākā situācijā ir mazpilsētu un pagastu iedzīvotāji, veci un slimi ļaudis. Īpaši jāraugās, lai no valūtas maiņas procesa neciestu tie iedzīvotāji, kam ir ierobežota finanšu pakalpojumu pieejamība. Runa ir par latu apmaiņas punktu izvietojumu, apmaiņas termiņu, īpašiem pakalpojumiem.
SESH2.JPG (1443 bytes)Jautājums: Kāds ir eiro ieviešanas scenārijs?
Atbilde: Viens no iespējamiem variantiem - to īstenot divos posmos. Pirmajā gadā Latvija tiek uzņemta Eiropas Monetārajā savienībā un visus ārējos norēķinus īsteno eiro; iekšējā apgrozībā joprojām funkcionē lati. Otrajā gadā arī visās iekšzemes naudas operācijās latu nomaina eiro. Šāda scenārija priekšrocība ir tā, ka uzņēmējiem un bankām tiek dota iespēja uzkrāt pieredzi, rīkojoties ar eiro ārējos norēķinos. Šis priekšlikums gan nav guvis atbalstu.
Latvijā tiek plānots "Lielā sprādziena scenārijs" - vienlaicīga pāreja uz eiro visās skaidrās un bezskaidrās naudas operācijās gan iekšzemes, gan ārējos norēķinos. Šī scenārija pamatojums - mazināt ar norēķinu valūtas maiņu saistītās izmaksas un nodrošināt efektīvu eiro ieviešanas procesu.
SESH2.JPG (1443 bytes)Jautājums: Kāds būs lata un eiro vienlaicīgās apgrozības periods?
Atbilde: Iedzīvotājiem, uzņēmumiem, organizācijām, sazarotajai finanšu sistēmai jāpierod pie eiro lietošanas, nepieciešams adaptācijas laiks, jānodrošina visu darījumu nepārtrauktība; arī tīri tehniski nav iespējams īsā laika sprīdī (piemēram, nedēļā) nomainīt latu ar eiro. Tāpēc paredzēta vienu mēnesi ilga divu valūtu - lata un eiro - vienlaicīga apgrozība, izmantošana. Ja lata nomaiņa ar eiro sāksies kāda gada 1.janvārī, tad lata un eiro paralēlā apgrozība izbeigsies ar 31.janvāri. Pēc šīs dienas it visos maksājumos pieņems vienīgi eiro naudas zīmes un monētas.
SESH2.JPG (1443 bytes)Jautājums: Kādā laika periodā būs iespējama latu skaidrās naudas nomaiņa pret eiro bez komisijas maksas?
Atbilde: Šāds laika periods ir visai nozīmīgs tiem, kas atrodas komandējumā, slimo vai citu iemeslu dēļ nevar pirmajās eiro apgrozības dienās doties uz valūtu apmaiņas punktu. Paredzēts, ka latu zīmes un monētas pret eiro naudu mainīs bez komisijas maksas sešus mēnešus pēc eiro ieviešanas dienas.
SESH2.JPG (1443 bytes)Jautājums: Kam tiks uzticēta latu apmaiņa pret eiro?
Atbilde: Latu apmaiņa pret eiro jāorganizē tā, lai neveidotos rindas un sastrēgumi. Nozīmīgs ir apmaiņas punktu skaits, izvietojums, darba laiks, kas atļautu strādājošiem ārpus sava darba laika veikt latu apmaiņu. Plānots organizēt pietiekami plašu apmaiņas punktu tīklu, kas aptver Latvijas Banku, komercbankas, VAS "Latvijas pasts" nodaļas, komercsabiedrības, kuras saņēmušas Latvijas Bankas licenci ārvalstu valūtu skaidrās naudas pirkšanai un pārdošanai.
SESH2.JPG (1443 bytes)Jautājums: Vai būs iespējams latus apmainīt pret eiro arī pēc norādītā sešu mēnešu perioda?
Atbilde: Tāda iespēja būs nodrošināta: apmaiņu varēs īstenot Latvijas Bankā neierobežotu laiku un neierobežotā daudzumā. Gaidāms, ka Latvijas Banka publicēs konkrētus norādījumus par apmaiņas kārtību.
SESH2.JPG (1443 bytes)Jautājums: Kāds būs cenu paralēlās atspoguļošanas periods eiro un latos?
Atbilde: Visai aktuāli ir nepieļaut cenu paaugstināšanu precēm, t.sk. pakalpojumiem pārrēķinot cenas no latiem uz eiro. Te nepieciešama stingra kontrole, kuru varētu īstenot paši preču un pakalpojumu pircēji. Vienu ceturksni pirms un vienu gadu pēc eiro ieviešanas dienas preču cenu, pakalpojumu cenrāžu, pensiju fondu paziņojumi, kontu izraksti jāuzrāda gan latos, gan eiro, lai ierobežotu patēriņa cenu spekulatīvo kāpumu un laikus sagatavotu sabiedrību norēķinu valūtas maiņai. Šāda kārtība būtu jāievēro arī piegādes līgumos.
SESH2.JPG (1443 bytes)Jautājums: Kādas institūcijas koordinēs un uzraudzīs eiro ieviešanu Latvijā?
Atbilde: 2005.gada 19.jūlijā, pamatojoties uz Ministru kabineta lēmumu "Par pasākumiem, kas veicami, lai sagatavotos Eiropas Savienības vienotās valūtas ieviešanai Latvijā", izveidota īpaša vadības komiteja, kuras uzdevums ir eiro ieviešanas stratēģijas izstrādes izvēle, plāna izstrādes kontrole, kā arī nepieciešamo pasākumu koordinēšana un vadība. Vadības komitejas sastāvā ir Finanšu ministrijas, Valsts kancelejas, Latvijas Bankas un citu iestāžu augstākā līmeņa amatpersonas. Šīs komitejas vadītāja ir Finanšu ministrijas valsts sekretāre. Vadības komiteja reizi ceturksnī sniegs pārskatu par paveikto Ministru kabinetam.
SESH2.JPG (1443 bytes)Jautājums: Kādas darba grupas izveidotas, lai īstenotu eiro ieviešanas vadības komitejas uzdevumus?