Atbildes

    1.  3 0

    Sheyliina 7 (38652)417120 15 g  

    Kuņģa skābe visu laiku kuņģī veidojas - bez tās mēs nevarētu pārstrādāt barību.   Tās daudzums gan ir vairāk atkarīgs no barības vada funkcijām.. ja tās ir traucētas, tad kuņģa skābes daudzums palielinās. Tāpat kuņģa skābes izdalīšanos veicina kaut kāds tur hormons, kura nosaukumu gan nevarēšu pateikt.  

Līdzīgie jautājumi

  • Kāpēc no rītiem veidojas tādi korķi?
    Tapēc, ka no rītiem visi brauc uz darbu/skolu/pie ārtiem/uz pilsētu/iepirkties, utt..
  • No kā veidojas dzimumzīmes?
    Dodaties un lasat visu sīku un smalki - http://www.ogresvestis.lv/news.php?newsid=1438
  • Kāpēc ap apdegumu veidojas mazas strutu pumpiņas?
    Organisma aizsargreakcija  - termiski dzesējoša un antibakteriāla. Kā jebkurai dzīvai radībai, kam ir apvalks/āda. Dabas Māte ir par visu/visiem padomājusi!  
    Protams, tam vienozīmīgi ir daudz smalkāks zinātniski - medicīnisks skaidrojums. Neesmu mediķis.
  • Ja tu nopirdies un atraugājies vienlaicīgi, tad tavā vēderā veidojas vakuums?
    Ja vēderā būtu vakuums, tad domāju, ka iekšas uzsprāgtu...
  • raksturojiet, kā veidojas podzolaugsnes, kurai biomai tas ir raksturīgs?
    Latvijas augšņu klasifikācijas shēma ietver visu Latvijā sastopamo augšņu iedalījumu 3 pakārtotās klasifikācijas pamatkategorijās:
        klasēs – 3;
        tipos – 12;
        apakštipos- 54.
    Modeļsaimniecībā 21, 2% no visām augsnēm aizņem tipiskā brūnaugsne – BRt, tā ietilpst I klasē – automorfās augsnes, un pieskaitāma 2. augšņu tipam, 21. apakštipam.
    Brūnaugsne – iztrūkst (izskalošanās) horizonts, nav podzolācijas pazīmes. Tā veidojas uz ķīmiskā ziņā bagātiem cilmiežiem, intensīvi dēdot primāro silikātu minerāliem, t.i. veidojas pārmālošanās uz vietas. Augsnes absorbācijas kompleksā ir augsts piesātinājums ar apmaiņas Ca un Mg. Mūsu gadījumā brūnaugsne ir ar vāji skābu līdz neitrālai, kurā labi nodrošināta ar augiem izmantojamiem fosfora, kālija, bora, vara un molibdēna savienojumiem. Lauksaimnieciskajā izmantošanā, līdzīgi velēnu karbonātaugsnēm, tās ir piemērotas ziemas kviešu, cukurbiešu un lucernas audzēšanai. Mūsu gadījumā ziemas kviešu audzēšanai.
    Modeļsaimniecībā pārējos 78,8 % aizņem podzolētās augsnes. No tām vislielākais īpatsvars ir trūdainai, podzolētai glejotai augsnei – PEn – 19,5ha, tā ietilpst II klasē – pushidromorfās augsnes, un pieskaitāma 8. tipam, 8.5. apakštipam.
    Pārējā ir velēnu podzolaugsne PVv – 18,7ha, I klase – automorfās augsnes, 3. tips, 3.1. apakštips.
    Podzolaugsnes – augsnes ar podzolācijas pazīmēm, ģenētiskie horizonti labi diferencēti. Veidojas un mazkarbonātiskiem vai bezkarbonatiskiem mālsmilts, smilšmāla vai māla cilmiežiem, galvenokārt mijiedarbojoties diviem pretējiem procesiem – velēnošanās un podzolācijas. Iespējamas arī glejošanās norises.Sastopamas reljefa paaugstinājumos un līdzenumos, tā tas ir mūsu gadījumā.
    Izplatīta Vidzemes paugurainās augstienēs un Ziemeļlatvijas
    morēnu līdzenuma un pauguraines augšņu rajonā.
    Podzolaugsnēm, kas veidojušās uz bezkarbonātiskiem viegla granulometriskā sastāva cilmiežiem, parasti ir skāba reakcija visā profilā, zema piesātinājuma pakāpe ar bāzēm, vāji izteikta mikrobioloģiskā un slieku darbība, maz augu barības elementu, arī mūsu gadījumā daļa augšņu ir skābas.
    Agronomiskā vērtība un izmantošana ir atšķirīga un lielā mērā atkarīga no velēnošanās un podzolēšanās procesu izpausmes, cilmiežu ģenēzes, granulometriskā sastāva, iekultivēšanas pakāpes u.c. faktoriem. Velēnu podzolaugsnes, kas veidojušās uz karbonātiskiem, smaga granulometriskā sastāva cilmiežiem un ir iekultivētas, lietojot pareizu agrotehniku un sabalansētu mēslojumu, iegūstamas augstas graudaugu, sakņaugu un lopbarības kultūraugu ražas.
    Trūdainām glejotām podzolaugsnēm bioloģisko procesu veicināšanai nepieciešams nelielās devās dot sadalījušos kūtsmēslus, jādod mikroelementi. Pēc ielabošanas var ierīkot kultivētās ganības vai uzlabotās pļavas, kā arī audzēt pārējās kultūras, kā tas ir mūsu gadījumā.

       Augšņu agroķīmiskais raksturojums.
    Augsnes auglību veido un nosaka dažādi faktori. Viens no nozīmīgākajiem ir augsnes agroķīmiskās īpašības – organisko vielu saturs augsnē, reakcija, augiem nepieciešamo barības elementu daudzums augsnē, augsnes spēja saistīt barības vielas. Agroķīmiskās īpašības ir atkarīgas gan no augsnes veida , gan granulometriskā sastāva, bet lielā mērā arī no cilvēka darbības
    .
  • Gada gudrākais jautājums! --> Kā olbaltumvielas veidojas no aminoskābēm?
    olbaltumvielas veidojas sintesējoties aminoskābēm par paraugu ņemoti informāciju no DNS, kas atrodas kodolā, turklāt pāarakstīšana ir iespējama tikai no tā DNS, kas ir eihromatīna sastāvā. šo procesu var iedalīt 2 fāzēs- transkripcija un translācija. transkripcijas fāzē dns dubultspirāle īpašu fermentu iedarbībā tiek pārdalīta un notiek informācijas pārrakstīšana no DNS uz matrices jeb informācijas RNS pēc komplimentaritātes principa.. pārrakstīšana notiek tikai kādā konkrētā DNS apgabalā, kas satur kodēto informāciju par vajadzīgo OBV (olbaltumvielu). kad informācija ir pārrakstīta, mRNS pa kodola porām nonāk citosolā (citoplazmā), kur jau atrodas ribosomu lielās un mazās subvienības, kuras tiek noformētas kodoliņos. mRNS savienojas ar mazo ribosomas subvienību un tai ar iniciācijas faktora 1 palīdzību piesaistās transporta RNS, kas tek saukts arī par iniciācijas aminoacetil metionīna RNS (skolā pietiek ja zina- iniciatora RNS). Šis ir īpašs tRNS, kas nodrošina translācijas uzsākšanas prcesu- iniciācijas faktors 2 piesaista lielo ribosomas subvienību mazajai un uz to virzās nākamais tRNS ar nākamo aminoskābi, kas piestiprinās pie nākamā kodona (tie ir 3 secīgi izvietoti nukleotīdi, kas kodē kādu aminoskābi)  ar antikodonu. Lielā un mazā subvienība apvienojoties izveido 2 iecirkņus- P, kur notiek aminoskābju savienošana ar peptīdsaitēm un A, uz kurieni tiek transportēta aminoskābe. Šīs aminoskābes atrodas brīvi citosolā, kur tās atrod unar ATF (ATP) palīdzību tiek piesaistītas pie tRNS. Izņēmums ir pirmā tRNS, kas uzreiz nonāk P iecirknī, nākamās nonāk A iecirknī, pirmā ribosoma atbrīvo amonoskābei, kas izveido peptīdsaiti ar otro aminoskābi un šī pirmā tRNS atstāj ribosomu. ribosoma pabīdās par vienu kodonu uz priekšu, otrais tRNS nonāk P iecirknī un uz A iecirkni tiek attransportēta 3. tRNS... šis process notiek, līdz konkrētā OBV ir izveidota, atbrīvošanas faktors atbrīvo abas subvienības, bet OBV tiek izmantota pašas šunas vajadzībām, ja tā tiek sintezēta brīvajās ribosomās, vai arī tiek modificēta un sekretēta ārpusšūnas matriksā, ja tā tiek sintezēta graudainajā ET.....

    būtībā tas ir diezgan primitīvs pārstāsts, jo es tagad rakstu pēc atmiņas... un īstenībā jau es nezinu cik daudz skolā no tā ir jāzina, bet mums, medicīnas fakultātes studentiem mēdz piesieties pie katra vārda, kad ir runa par OBV sintēzi.


    bet īstenībā tas nav Gada gudrākais jautājums.... Ir daudzas citas, katrai nozarei specifiskas lietas.
  • Kur suudzeeties, ja uudens no kraana nezheeliigi smird un pastaaviigi veidojas nogulsnes??
    Ūdens kvalitātes kontrole
    "Rīgas ūdens" Apvienotā ūdens kvalitātes kontroles laboratorija (AŪKKL):
    - nosaka dažādus ķīmiskos un bakterioloģiskos kvalitātes rādītājus pazemes un virszemes ūdens un notekūdeņu paraugiem;
    - veic vidējo ūdens kvalitātes rādītāju apkopošanu un noformēšanu. Jebkurš Rīgas pārtikas ražošanas uzņēmums var saņemt dzeramā ūdens kvalitātes vidējo rādītāju skaitlisko vērtību par mēnesi, ceturksni vai gadu attiecīgajā pilsētas rajonā atbilstoši ISO standartiem.
    Rīgas rajonā un Rīgā AŪKKL pārstāvji veic izbraukumus ūdens paraugu ņemšanai.

    Sūdzības vari iesniegt:
    "Rīgas ūdens" struktūrvienību pieņemšanas laiki

    Ūdensvada tīkla dienesta tehniskā daļa (Basteja bulv. 1, korp. 5, kab. 109);
    P.   13 - 15
    O.   ---------
    T.   13 - 15
    C.   9 - 11
    P.   9 - 11

    Ja šamējie nereaģē, tad griezies PATĒRĒTĀJU AIZSARDZĪBAS DIENESTĀ!!!!
  • Ar kādiem dabas līdzekļiem jāskalo deguns, ja ir ilgstošas iesnas, deguna gļotāda iekaisusi un nāsīs veidojas kreveles?
    kad tikko paraadas iesnas ,jaaskalo ar mazsaaliitu uudeni!!!!a taa vari sariiveet kiploku un iebaazt degunaa!!!


Reģistrācija Aizmirsu paroli

Рейтинг@Mail.ru Top.LV PULS.LV Professional rating system